Prečo je GPS monitoring skvelým riešením pre živnostníkov? | Commander

Prečo je GPS monitoring skvelým riešením pre živnostníkov?

29. mája 2023 | Monitoring vozidiel | Čas čítania: 5 min.

mladý podnikateľ - živnostník

Ste živnostník a hľadáte užitočné riešenia, ktoré vám zjednodušia podnikanie? Jedným z nich je aj náš GPS monitoring. Vďaka vhodnému produktu a správnemu spôsobu účtovania nákladov dokážete ušetriť nemalé financie, ktoré môžete investovať ďalej. Poradíme vám ako na to.

Výhody a úskalia podnikania

Každý typ podnikania so sebou prináša mnoho pozitív aj negatív. Hlavnou výhodou je nezávislosť,  väčšia časová flexibilita i výška príjmov, ktorá priamo závisí od vášho výkonu. Zároveň je to však spojené s vyšším rizikom, absenciou istôt a náročnejšou administratívou, ktorá pri nezvládnutí môže mať negatívny dopad na celé podnikanie.

Administratívna záťaž na podnikateľov je u nás veľmi vysoká. Hoci sú zo strany štátu vyvíjané rôzne kroky na odbúranie zbytočnej byrokracie, požiadavky na podnikateľov sú mnohokrát odrádzajúce. Našťastie sa mnohé procesy podarilo v posledných rokoch úspešne zjednodušiť. Jedným z nich je daňová legislatíva, ktorá za poslednú dobu prešla niekoľkými novelami.

 

Ako sa čo najefektívnejšie vysporiadať s nákladmi?

Výhodou práce na živnostenský list je možnosť uplatňovania nákladov formou tzv. paušálnych výdavkov. Pri tomto spôsobe sa pracuje s výdavkami uplatňovanými percentom z príjmov z podnikania, ktoré určuje zákon o dani z príjmov a aktuálne je stanovený na výšku 60 %. Alternatívou k paušálnym výdavkom je vykazovanie skutočne uznateľných výdavkov. Táto možnosť je vhodnejšia najmä v prípade, že máte vysoké vstupy, napríklad pri nákupe materiálu. Ak si zvolíte túto formu uplatňovania nákladov v daňovom priznaní, je nevyhnutné viesť si daňovú evidenciu alebo jednoduché či podvojné účtovníctvo.

podnikateľ - živnostník robí účtovníctvo

Medzi najčastejšie daňové výdavky živnostníkov patria výdavky na automobil. Je potrebné rozlišovať, či je auto zaradené do obchodného majetku, alebo nie a podľa toho zvoliť uplatňované výdavky. Pri oboch prípadoch je možnosť uplatnenia nákladov na pohonné hmoty, ktoré zväčša tvoria podstatnú časť výdavkov.

Ak si chce živnostník uplatniť 100 % výdavkov na prevádzku firemného vozidla do daňovo uznateľných nákladov, musí vedieť daňovému úradu preukázať ich využitie na firemné účely. Na takéto dokazovanie slúži GPS monitoring. Ide o ideálny nástroj na preukázanie využitia vozidla na služobné účely.

GPS jednotka umiestnená vo vozidle zaznamenáva a odosiela dáta, ktoré sa ukladajú v systéme. Spolu s informáciami získavanými zo satelitu, manuálne zadanými vstupnými údajmi a automatickými prepočtami systému vytvára elektronickú knihu jázd, ktorá slúži ako daňovo uznateľný doklad. Ručne písaná kniha jázd už nestačí. Daňový úrad ju nemusí uznať a v prípade nepreukázania elektronickej knihy jázd môže využiť paušálne výdavky do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHM. Spoľahnite sa preto na komplexný monitorovací nástroj, ktorý vám zjednoduší administratívu a okrem toho vám poskytne mnoho ďalších používateľských benefitov.

 

Koľko ušetríte vďaka GPS monitoringu?

Ročne firemné auto najazdí priemerne cca 30 000 km. Prevádzka auta stojí firmu cca 6 000 € za rok. Ak máte vo vozidle GPS monitoring, môžete si ročne uplatniť až 100 % nákladov, čo je 6 000 €. Táto čiastka zahŕňa náklady za pohonné hmoty, pneuservis, mýtne poplatky a ostatné.

Ak nemáte vo vozidle GPS monitoring, daňovému úradu ťažko dokážete 100 % využitie na služobné účely, a preto môžete použiť paušálne výdavky 80/20. Čiže si budete môcť uplatniť len 80 % výdavkov do daňovo uznateľných nákladov, čo je 4 800 €. Rozdiel je 1 200 €, ktoré si v tomto prípade nemôžete uplatniť. Z toho nedaňového nákladu 1 200 € ešte odvediete štátu daň z príjmu 19 %, čo činí 228 €.

Za ušetrených 228 €* môžete mať od nás GPS monitoring a uplatniť si 100 % nákladov. Nemusíte odvádzať štátu daň navyše a získate ďalšie výhody, ktoré vám monitoring poskytuje.

 

Commander - infografika - šetrenie nákladov

 

Benefity, ktoré GPS monitoringom získa živnostník

Využívaním GPS monitoringu získate nielen ušetrené financie, ale aj množstvo benefitov, ktoré oceníte pri celkovej správe vášho vozidla.

  • Odbremenenie administratívnej záťaže
  • Úradné výstupy
  • Úspora času
  • Šetrenie peňazí
  • Komplexnosť a prehľadnosť informácií
  • Jednoduché používanie vhodné pre každého
  • Zabezpečenie vozidiel voči krádeži
  • Presné informácie o každej jazde
  • Užitočná mobilná aplikácia

 

Spoľahnite sa aj vy na špičku v oblasti monitorovacích riešení s viac ako 18-ročnými skúsenosťami. Aktuálne spravujeme už viac ako 60 000 vozidiel pre 8 000 spokojných klientov. Pridajte sa k nim aj vy. Kontaktujte nás a my vám radi navrhneme riešenie presne podľa vašich potrieb.

 

*Táto suma zodpovedá hodnote GPS monitoringu pre jedno vozidlo.

 

 

Napíšte nám