3 rýchle spôsoby šetrenia paliva vďaka GPS monitoringu | Commander

3 rýchle spôsoby šetrenia paliva vďaka GPS monitoringu

25. mája 2022 | Tankovanie | Čas čítania: 5 min.

Ceny PHM a šetrenie

Neustály nárast cien pohonných hmôt? Zvyšujúce sa náklady na PHM? Áno, to je realita dnešných dní a vy nevyhnutne potrebujete návod, ako ušetriť.

Nech už podnikáte v akomkoľvek segmente, každý najazdený kilometer sa počíta a vy cítite na firemnej peňaženke každý nárast cien PHM. Postupne sa náklady kumulujú, a tak vzniká problém, ktorý môže byť pre firmu aj likvidačný. Odpoveďou je práca s informáciami, stráženie spotreby a riadenie tankovaní. S Commanderom je to jednoduché.

 

Ceny PHM a ich vývoj

Vývoj cien benzínu a nafty neteší žiadneho podnikateľa. Hodnoty za jeden liter paliva sa dostávajú k hladine, ktorá je dokonca najvyššia za posledných 10 rokov. A to nie je všetko. S cenou palív rastú aj ceny ostatných komodít (materiály, potraviny a iné).

Graf - vývoj cien benzínu a nafty

 

Monitoring vozidiel a šetrenie nákladov na PHM

Jednou z hlavných výhod, ktoré prináša služba GPS monitoringu vozidiel firmám, je úspora nákladov za pohonné hmoty. Vďaka neustálemu zberu dát o vozidlách, prehľadným reportom v systéme a unikátnym funkciám, máte možnosť optimalizovať vznikajúce náklady. Spoločnosti, ktoré začnú monitorovať vozidlá, sa dostávajú v priemere až na úroveň 65 % usporených kilometrov. Toto číslo sa automaticky odrazí v nákladoch na pohonné hmoty či v nákladoch na údržbu vozidiel.

Ako sa dopracovať k takémuto výsledku? Dôležité je poznať všetky možnosti, ktoré monitoring vozidiel poskytuje. Aké 3 kroky môžete urobiť hneď, keď začnete s monitoringom?

3 kroky šetrenia paliva - GPS monitoring

1.krok – Optimalizujte jazdy

Pozrite sa detailne na každú realizovanú jazdu, jej účel, charakter a zhodnoťte jej nevyhnutnosť. Na to vám poslúži systém Commander Control Car alebo aj mobilná aplikácia. Menej najazdených kilometrov sa rovná menšie množstvo spotrebovaného benzínu. Navyše, čím menej kilometrov vaše vozidlá najazdia, tým menej sa opotrebujú. Menej najazdených kilometrov vám ušetrí financie potrebné na údržbu vozidiel. Autá sa menej opotrebúvajú a ich životnosť sa predĺži.

Okrem plánovania čo najefektívnejších trás môžete sledovať v systéme aj prestávky vodičov. Plánovanie a kontrola povinných prestávok bude jednoduchšia, rýchlejšia a spoľahlivejšia.

Ako najlepšie optimalizovať jazdy? Dajte prístup do systému vašim riadiacim pracovníkom. Prístup k informáciám im umožní pozrieť sa do procesov detailnejšie a odhaliť možné úniky (napríklad zle plánované trasy, dlhé prestoje a pod.). S dostatkom informácií sa zlepšuje manažment vozového parku.

1. krok - Optimalizovanie jázd

 

2. krok – Sledujte štýl jazdy

Každý vodič má iné návyky, ktoré môžeme označiť aj ako zlozvyky ovplyvňujúce spotrebu. Napríklad neustále pridávanie a brzdenie môže byť príčinou vytvárania nadspotreby pohonných hmôt. Preto je pre znižovanie nákladov vhodné aj sledovanie štýlu jazdy vodičov. V rámci monitoringu vozidiel majú naši zákazníci možnosť využívať funkciu Good driving — na základe zozbieraných dát systém vyhodnocuje štýl jazdy a hodnotí konkrétneho vodiča. To, ako vaši vodiči zaobchádzajú s vozidlom, je naozaj dôležité a zmena návykov môže urobiť až 20 % rozdiel na spotrebe vozidla.

Ako motivovať zamestnancov k úspornejšej jazde? V tomto kroku odporúčame stanovenie motivačnej zložky mzdy. Za úspornú jazdu vodiči získajú konkrétny finančný bonus a naučia sa zaobchádzať s vozidlom hospodárnejšie.

2. krok - Štýl jazdy vodičov

 

3. krok – Tankujte s rozumom

Pri veľkých flotilách, ale aj menších vozových parkoch, je na ceste za úsporou nevyhnutnosť riadiť tankovanie. Vždy je vhodné naplánovať vodičom cestu a určiť aj konkrétne miesto tankovania. Okrem záruky, že váš šofér nenatankuje na prvej (a často najdrahšej) čerpacej stanici, môžete vďaka informáciám o cene palív ušetriť desiatky, stovky, dokonca až tisícky eur.

Jedným z nástrojov, ktorý vám zaručí výhodné tankovanie, sú napríklad tankovacie karty. Vyhlasované týždenné atraktívne ceny vám umožnia plánovať návštevu čerpacej stanice s najlepšou cenou paliva. V sieti zmluvných staníc je navyše viac ako 63 000 miest po celej Európe.

3. krok - Tankujte výhodne

 

Šetrenie na pohonných hmotách nebolo nikdy tak horúcou témou ako dnes. Nákup PHM môže tvoriť vyše 70 % zo všetkých nákladov (vzhľadom na segment podnikania). Nestrácajte drahocenný čas a začnite so znižovaním nákladov a lepším riadením. Dohodnite si stretnutie s našimi obchodníkmi a šetrite.

 

Napíšte nám