Efektívna práca vs. oddych na dovolenke? (základné pravidlá) | Commander

Efektívna práca vs. oddych na dovolenke? (základné pravidlá)

27. júna 2022 | Rady | Čas čítania: 6 min.

manažér pracujúci na notebooku v bazéne

Chystáte sa na zaslúženú dovolenku a chceli by ste mať pod dohľadom dianie vo firme a pohyb firemných vozidiel? Oddychujte, netelefonujte asistentom ani vodičom a nenaháňajte informácie. Poradíme vám, ako zostať v dovolenkovom móde a ako využiť GPS monitoring, aby ste boli v obraze.

Nie každá dovolenka je pre ľudí časom oddychu a pohody. Ľahko sa môže zmeniť na dni plné stresu, keď ste hlavou stále v kancelárii a ste zahltení úlohami. Ako „vypnúť“ a ako efektívne pracovať na dovolenke, keď to už inak nejde?

Základné pravidlá oddychu počas dovolenky

Vysoké pracovné tempo, neustály prístup k informáciám a 100 % zastihnuteľnosť. To sú hlavné nástrahy, ktoré môžu zničiť vašu dovolenku. Pre zachovanie dlhodobého zdravia a pohody je nevyhnutné, aby ste si vedeli vyhradiť čas aj na oddych. Ako si zaručiť ničím a nikým nerušenú dovolenku? Tu sú 4 pravidlá:

 

  1. Zástup/náhrada za vás počas dovolenky je samozrejmosť Pred odchodom si dohodnite s nadriadenými a kolegami, kto zastreší vašu agendu. Váš záskok musí byť vopred a presne informovaný o povinnostiach, úlohách a projektoch.
  2. Oznámte dovolenku včas O vašej dovolenke by mali byť včas informovaní váš nadriadený, zastupujúca osoba a dôležité kontakty vo firme aj mimo nej.
  3. Vaša dostupnosť na dovolenke nie je povinnosťou Pamätajte si, že vaša zastihnuteľnosť počas dní voľna je vašou voľbou. Zdvihnutie telefónu, sledovanie mailovej schránky alebo odpovedanie na správy vám môže spôsobiť stres, ktorý na dovolenku nepatrí. Treba však počítať aj s núdzovými situáciami, v ktorých vás bude tím potrebovať. Vopred si s kolegami prejdite možné krízové situácie a zadefinujte si udalosti, v ktorých vás môžu kontaktovať.
  4. Naplánujte svoj návrat do pracovného prostredia – Váš prvý deň v práci si dopredu naplánujte. Dohodnite si napríklad stretnutie s vaším zástupcom a naplánujte si nevyhnutné činnosti. Pozor však na rýchly návrat do práce. Prvé dni si zvoľte miernejšie tempo, aby ste všetku načerpanú energiu nestratili počas prvých hodín v práci.

Commander - zoznam úloh pred dovolenkou

Základné pravidlá práce počas dovolenky

Áno, sú medzi nami aj takí, ktorí bez práce nevedia existovať alebo ich pozícia nie je zastupiteľná. V takomto prípade je dôležité, aby ste počas dovolenky pracovali čo možno najefektívnejšie a minimalizovali pracovné činnosti. Ideálne je, ak si vyhradíte konkrétny časový úsek, počas ktorého  sa budete venovať práci, a zvyšok času budete venovať relaxu.

Ak sa už rozhodnete pracovať počas dovolenky, vašimi veľkými pomocníkmi budú moderné technológie. Už nie je nutné, aby ste si zbalili na cestu pracovný počítač. Stačí mať mobilný telefón s prístupom na internet a väčšinu práce zvládnete bez problémov. Vo vrecku tak máte váš kalendár, poštovú schránku a vďaka mobilným aplikáciám aj špecifické údaje, s ktorými pracujete aj počas štandardného pracovného dňa.

Určite netreba zabudnúť, že dovolenka slúži na oddych a uvoľnenie. Okrem presného časového úseku si stanovte aj celkový limit. Hrozí vám totiž, že bez časového obmedzenia strávite väčšinu času riešením pracovných úloh, ktoré nie sú urgentné ani nevyhnutné.

Správa firemných vozidiel počas dovolenky

Ak je váš biznis založený na logistike alebo vašou hlavnou pracovnou náplňou je riadenie vozového parku, určite sa denne stretávate s výhodami GPS monitoringu vozidiel. Automatizované činnosti, digitalizácia dát a online prístup k informáciám vám budú nápomocné aj počas dovolenky.

Hlavnou z výhod je dostupnosť dát, ktoré sa do systému prepisujú takmer v reálnom čase. Vďaka tomu sa viete ľahko zorientovať v dianí vo firme, viete, kde sa nachádzajú vaše vozidlá a môžete si pozrieť detail každej jazdy. Autá môžete sledovať kedykoľvek a odkiaľkoľvek, či ste na dovolenke v obľúbenom Chorvátsku, alebo ste odleteli do exotickej destinácie.

Dáta z GPS jednotiek sa automaticky ukladajú do systému a vy ich môžete sledovať na klasickom počítači, notebooku, v tablete alebo cez mobilný telefón prostredníctvom mobilnej aplikácie. Na dovolenke zaručene využijete rýchlosť a praktickosť GPS monitoringu v mobile.

Commander - mobilná aplikácia

V rámci služby GPS monitoringu vozidiel majú zákazníci k dispozícii aj nonstop linku. Oceníte ju napríklad v problémových situáciách, keď sa nachádzate v inom časovom pásme a vaši kolegovia spia. Kontakt na linku môžete dať aj zastupujúcemu kolegovi, ktorý sa s prípadnými problémami vie obrátiť na odborníkov z Commander tímu a nemusí kontaktovať vás počas dovolenky.

Nonstop linka je tu pre vás aj v prípade zvýšenia bezpečnosti vašich áut. Či už ide o vaše auto, ktoré ste nechali doma v garáži, alebo o firemné autá, kdekoľvek na cestách, viete v rámci GPS monitoringu využívať služby na zabezpečenie vozidla. Môžete si nastaviť napríklad tzv. bezpečnostné waypointy, vďaka ktorým vás systém upozorní na neoprávnený vstup/opustenie vyhradenej oblasti. Ak dôjde k neoprávnenému pohybu monitorovaného vozidla, upovedomení sú aj zamestnanci hotline linky, ktorí okamžite konajú a robia maximum pre vyriešenie situácie.

 

Už viete, ako bude vyzerať vaša dovolenka? Spravíte všetko preto, aby ste si užili oddych alebo využijete moderné technológie a sem-tam skontrolujete pracovné záležitosti? Necháme to na vás. Ak by ste potrebovali poradiť alebo nastaviť akúkoľvek funkciu spojenú s našimi službami, sme tu pre vás. A ak sa rozhodnete ísť na dovolenku autom, na záver máme pre vás odporúčanie na náš ďalší článok: Služobným autom na dovolenku (RADY a TIPY).

 

Napíšte nám